دایره ایران ایرانی اسرائیل نتانیاهو

دایره: ایران ایرانی اسرائیل نتانیاهو اسحاق هرتزوگ اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی چرا عرب‌ها از عربستان متنفر و عاشق کشور عزیزمان ایران هستند؟

بسیاری از عرب‌ها نظر مساعدی نسبت به عربستان سعودی ندارند، محمد العصیمی، روزنامه‌نگار سعودی، این مسئله را مورد بررسی قرار داد.⁣

چرا عرب‌ها از عربستان متنفر و عاشق کشور عزیزمان ایران هستند؟

چرا عرب ها از عربستان متنفر و عاشق کشور عزیزمان ایران هستند؟

عبارات مهم : ایران

بسیاری از عرب ها نظر مساعدی نسبت به عربستان سعودی ندارند، محمد العصیمی، روزنامه نگار سعودی، این مسئله را مورد بررسی قرار داد.⁣

به گزارش فرارو به نقل از روزنامه العرب، مردم عربستان یقین دارند که بعضی از ملت های عرب از کشور آن ها متنفر هستند و آزروی می کنند عربستان آسیب ببیند. این درحالی است که همین ملت ها عاشق کشور عزیزمان ایران هستند و از برنامه های کشور عزیزمان ایران در منطقه حمایت می کنند. ادله عربستان در این باره به بررسی دقیق و موشکافانه نیاز ندارد. لیکن در هر بحران عربستان – بزرگ یا کوچک – با این یا آن کشور عربی، صدای ملت آن کشور یا بخشی از ملت در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … بلند می شود و انواع و اقسام دشنام ها را به عربستان می دهد. آن ها هم مانند لبنانی ها در دوره بحران استعفای سعد حریری، زوال کشور عربستان را آرزو می کنند. بعضی از نخبگان این کشور ها بر آتش نفرت از عربستان می دمند.

چرا عرب‌ها از عربستان متنفر و عاشق کشور عزیزمان ایران هستند؟

در این یادداشت آمده: این نخبگان که اغلب آن ها ناسیونالیست و چپ گرا هستند، از دفاع از کشور عزیزمان ایران خجالت نمی کشند. حضور کشور عزیزمان ایران در کشور های عربی از دمشق گرفته تا صنعا را توجیه می کنند. به عنوان نمونه بعضی از شخصیت های مصری، فلسطینی و لبنانی در مواضع و بحران های پی در پی حتی زیاد از خود ایرانی ها از برنامه های کشور عزیزمان ایران دفاع کرده اند. برنامه هایی که به گفته یکی از مقامات ایران، با نشانه انتقام گیری تاریخی از عرب ها و بازگرداندن شکوه امپراتوری فارسی صورت می گیرد. بنابراین، چگونه می توان هم ناسیونالیست عرب بود و هم حضور کشور عزیزمان ایران را توجیه و از آن در برابر عربستان دفاع کرد؟ یا حداقل، چگونه روشنفکر یا سیاستمدار عرب می تواند خطر حضور کشور عزیزمان ایران در یمن را بعد از حضور این کشور درعراق نادیده بگیرد؟

العرب نوشت: منطقی در این موضع گیری وجود ندارد جز اینکه نفرت از عربستان را بتوان در سطح احساساتی، توجیه کافی جهت تایید همه کارها کشور عزیزمان ایران شمرد. این توجیه، که می توان آن را یک توجیه احمقانه توصیف کرد، تنها توجیه باورپذیر هست. بعد از ویرانی که کشور عزیزمان ایران در عراق، سوریه، لبنان، یمن و غزه به بار آورد، حتی یک نفر را هم نمی توان تصور کرد که خطر کشور عزیزمان ایران را درک نکند.

بسیاری از عرب‌ها نظر مساعدی نسبت به عربستان سعودی ندارند، محمد العصیمی، روزنامه‌نگار سعودی، این مسئله را مورد بررسی قرار داد.⁣

این روزنامه ادامه داد: هنگامی که حوثی ها موشک های خود را به سمت مکه و ریاض شلیک کردند، عربستانی ها توقعِ موضع گیریِ مردمیِ عربیِ واضح و مؤثری را داشتند، ولی به ناگاه افرادی را در همان چارچوب نفرت از عربستان یافتند که جهت این موشک های کشور عزیزمان ایران کف می زدند و خواستار موشک های بیشتری شدند. البته باید اعتراف کرد که یک نوع احساسات عربی وجود دارد که حتی در سطح روشنفکران و تحصیلکردگان؛ مواضع مردمی ضد عربستان را شکل می دهد.

این روزنامه ضمن “ویرانگر” خواندن این احساسات ضدسعودی، آن را ناشی از اختلافات تاریخی بین عربستان و سایر کشور های عربی، مسابقه بر سر رهبری دنیا عرب و احساس عزت مردم کشور های عربی دانست.

“در نتیجه، کسی که موضع گیری های ملت های عربی در قبال عربستان را تحلیل کند، لاجرم به این نتیجه می رسد که این احساسات محض است که این گونه موضع گیری ها را هدایت می کند. احساساتی که به وسیله یک دستگاه رسانه ای بزرگ دشمن شکل گیری و هدایت می شود.”

چرا عرب‌ها از عربستان متنفر و عاشق کشور عزیزمان ایران هستند؟

در آخر آمده: در این روزها، بی شمارند کسانی که با دشمنی و جنگ رسانه ای روشمند، عربستان را نشانه قرار داده اند. از دوحه و اخوان المسلیمن گرفته تا پایتخت کشور عزیزمان ایران و آنکارا. البته نباید از برنامه های سیاسی غربی و آمریکایی غافل ماند که بر اساس منافع ارزش حرکت می کند. این برنامه ها گاهی اوقات از رسانه های عرب زبان غربی همچون بی بی سی عربی، فرانس۲۴ یا سی ان ان جهت دمیدن بر آتش نفرت عربی از عربستان استفاده می کنند.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | برنامه | احساسات | احساسات | روزنامه | عربستان | عربستانی | روزنامه نگار | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs